Свині на стародавніх монетах

Коментарів: 0

Автор: Advokat

Свині вже довгий час є компаньйонами для людей. Ми знаємо з наскальних малюнків, що мисливці часів палеоліту переслідували диких кабанів. Найбільш ранні докази одомашнення свиней відносяться до 8000 р. до н.е. Незважаючи на те, що свиня оточена багатьма культурними і релігійними заборонами, не дивно, що ця тварина займає щільне місце на стародавніх монетах.

 

ГРЕКИ: «свині літали»

Грецька уява додавала крила до всяких неймовірних істот, включаючи коней (Пегаси), сфінксів.

І принаймні шість грецьких міст використовували образ крилатого кабана на своїх монетах: Клазоменай, Самос, Кизікос, Ялісос, Кістень і Мітільов. Цього крилатого кнура зазвичай називають Хрісаор, братом Пегаса. На монетах ми бачимо тільки передню половину тварини. (фото 2)

Звичайні (не магічні) безкрилі свині також з'являються на грецьких монетах, особливо з невеликого міста Абакайон (або Абакаенума) на північному узбережжі Сицилії, де діброви в довколишніх горах забезпечували пасовища великим стадам свиней.

Порося було священним для Деметри, богині зерна, і займає щільне місце на спеціальній монеті, викарбуваної Афінами для використання учасниками Елевсинських містерій, серію дуже древніх таємних ритуалів, що проводяться щовесни в Елевсіні (тепер Елефсіна, 18 км або 11 милях від Афін). Свині були принесені в жертву Деметрі в рамках підготовки присвячених: очищення не вважалося повним до наступного дня, коли було додано окроплення крові свині, яку приніс в жертву. Кожен приносив до річки або озера маленьку свиню, яку очищали шляхом купання, а на наступний день цю свиню приносили в жертву. На монеті карбували свиню, що стоїть на факелі, розміщеному горизонтально. (Фото 3)

На лицьовій стороні зображений Триптолем, міфічний герой, який приніс людству секрети землеробства, катаючись на літаючої колісниці, намальованої зміями. (Фото 3)

 

РИМЛЯНИ

Ще до того, як випустити монети, римляни зображали свиней на своїх аналогах грошей. Литий бронзовий злиток (Aes Signatum) п'яти римських фунтів (1,746 кг) і датований 275 р до н.е., зображує свиню. Оскільки на іншій стороні цього важкого злитка зображений слон, це може бути посиланням на тактику «Flaming Pig», використовувану римською армією для виклику паніки у слонів короля Пірра. Згідно з легендою, легіонери випустили свиней з палаючими факелами, прив'язаними до хвоста. Тікаючи від полум'я, свині втискувалися у ворожі ряди, створюючи такий хаос серед військових слонів, що збожеволілі звірі топтали свої війська.

Під час Другої Пунічної війни в 216 році до н.е., терміновий випуск римських золотих монет зображував жертву свині, щоб відобразити присягу союзу між Римом і одним з його італійських союзників. Ця урочиста сцена була пізніше описана в книзі VIII національного епосу Риму, Енеїди Вергілія. У церемонії, показаної на монеті, помічник стоїть на колінах, тримаючи в руках порося, в той час як з боку альянсу одночасно наносять удар жертві. Ескіз знову з'являється 79 років по тому на срібному денарії, випущеному Т. Ветюріусом, можливо, тому, що емітент заявив про походження від учасника такого військового ритуалу.

Однією з найзнаменитіших легендарних свиней в давнину був «калидонской кабан», величезний звір, посланий богинею Артемідою, щоб спустошити землю Етолії, тому що цар не зміг віддати належне. Воїн князь Мелеагер зібрав команду героїв, щоб полювати на страшного вепра. Ця історія була популярною темою в класичному мистецтві, і ми бачимо великого кудлатого кабана, пробитого стрілою і змученого гончака на динарії 64 р. До н.е. е., випущеним Хосіде Гетой. (Фото 1)

На імперському карбуванні часто з'являються свині і поросята, які символізують процвітання люблячих свинину римлян; наприклад, на динарії імператора Веспасіана, 77 року н.е.

Кабан був звичайним малюнком на найменшому номіналі - мідних монетах, особливо викарбуваних імператором Траяном (правління 98-117 рр. Н. Е.). На лицьовій стороні чотирикутників Траяна зображений бюст Геркулеса, на реверсі зображений ерімантський вепр, захоплений Гераклом (п'ятий подвиг).

Згідно з міфом, гігантський, лютий кабан жив на горі Ерімантос (на висоті 2224 м, четвертий найвищий пік на Пелопоннесі). Геракл був змушений виконати серію з 12 нездійсненних завдань або «Завдання» для царя Еврістея Аргоса. П'ятим завданням було захопити Ерімантського кабана. Геракл переслідував тварину до глибоких снігів на горі. Коли він відніс звіра назад в Аргос, цар так злякався, що сховався всередині величезної посудини. (Фото 4)

Сцена представлена ​​на рідкісної бронзової драхми Олександрії, які карбувалися близько 146 м н. е. за імператора Антоніна Пія. У римського Єгипту (провінції Риму) була власна карбування з грецькими написами і темами, а великі номінали бронзи надавали досить місця для графічного оповідання. (Фото 4)

«Кабан який біжить» був символом 10-го легіону (Legio X Fretensis), одного з найзнаменитіших військових підрозділів в історії Риму. Піднятий Октавіаном близько 20 м до н.е., він воював під час єврейських воєн і служив приблизно до 410 р н.е. Цей символ був особливо образливим для єврейського населення Іудеї. Невеликі зміни в різних містах в Палестині були відзначені кабаном для використання легіонерами. Імператор Траян Децій і його син Херенніус Етруск удостоїли легіон спеціальним випуском бронзи, що зображує його прапор з кабаном. (Фото 5)